Miks on eterniit parim valik?
  • Vana eterniitkatuse vahetamisel uue eterniidi vastu ehitusluba vaja ei ole!
  • Eterniitkatus on vaikne – ei kolise vihma ega rahega.
  • Eterniiti on katusele lihtne paigaldada, sest töötlemiseks ei ole vaja spetsiaalseid tööriistu ega eriteadmisi.
  • Materjal on tulekindel, keskkonnasõbralik ning vastupidav leelistele ja hapetele. Plaadid on valmistatud tsemendist, lubjakivist, amorfsest ränidioksiidist, tselluloosist, veest, mineraallisanditest ja asbesti välja vahetanud sünteetilisest PVA-kiust. Tootmise käigus ei eraldata keskkonda kahjulikke aineid. Materjal on ka difuusne (hingav), mis kaitseb maja konstruktsioone niiskuse eest.

Asbestivabad kiudtsement-laineplaadid (eterniit) on mőeldud kaldkatuste (kaldega kuni 7°) ning seinte katmiseks. Laineplaadid on valmistatud mittesüttivast materjalist ning kuuluvad liigituselt mittepőlevate materjalide hulka (klass K1 vastavalt EV ST 620-9:1993). Asbestivabade laineplaatide kasutamisel lähtutakse aktsepteeritud ehitusnormidest ning tootja paigaldusjuhendist. Laineplaadid on mehaaniliselt töödeldavad.

Eterniit on enamtuntud katusematerjal maailmas. Soodne hind, kiire paigaldus katusele ja pikk eluiga annab võimaluse kasutada seda praktiliselt igal kaldkatusel.
Asbestivaba eterniit ehk laineline tsementkiudplaat on traditsioonilise eterniidi kaasaegne variant. Seda kasutatakse laialt igal pool Euroopa riikides ja ka Eestis. Asbesti asemel kasutatakse naturaalseid toormeid – tsement, lubi, tselluloos. Armeerimiseks kasutatakse kiudainet. Esialgu oli kasutusel ainult naturaalne värvimata eterniit, praegu pakutakse ka kõrgkvaliteetselt värvitud plaate, mis annab eterniidile erineva väljanägemise ja läike. Oluline on see, et vana katuse vahetamise käigus on väga mugav kasutada just eterniiti, sest tavaliselt ei ole siis vaja muuta katusekonstruktsiooni, roovitist ja paigaldada aluskatekilet. See annab võimaluse teha katusetööd kiiresti ja minimaalsete kulutustega, muutmata eramu projekti. Eestis on saadaval kolme firma tooted: Eternit Baltic (Leedu), Cembrit (Poola), EcoDach (Ukraina). EcoDach laineplaadi eeliseks on kõige soodsaim hind, kuid plaadi kvaliteet on palju kehvem võrreldes teiste tootjate eterniidiga.

Asbestivaba ja kaasaegne eterniit on loodussõbralik, äärmiselt vastupidav ja kauakestev katusematerjal. Leedu eterniitkatus kestab tavapäraselt kuni 70 aastat ehk ligi kolmveerand sajandit ilma omadusi kaotamata. Keskkonnasõbralik eterniitplaat on reeglina valmistatud tsemendist, lubjakivist, amorfsest ränidioksiidist, tselluloosist, polüvinüülalkoholist ja veest. Erinevalt nõukogude aegsest materjalist ei sisalda kaasaegne eterniit enam tervisele ohtlikku asbesti ja selle asemel parandab plaadi tugevust ja elastsust tekstiilitööstuses tuntud polüvinüülalkoholikiud (PVA). Eterniit, tuntud ka kui kiudtsement laineplaat sisaldab mikroskoopilisi õhuvahesid, mis parandavad materjali heli- ja soojusisolatsiooniomadusi.

ASBESTIVABA LAINEPLAADI CEMBRIT EUROFALA TOOTELEHT:  www.eterniit.info

ASBESTIVABA LAINEPLAADI ETERNIT BALTIC TOOTELEHT: www.laineplaat.ee